Kamiak boys, girls beat Cascade | Prep track and field

By Megan Managan | Apr 25, 2014
Photo by: Megan Managan Kamiak senior Zach Yu clears a hurdle during the 110-meter event on Thursday, April 24 against Cascade. Yu finished in fifth place overall.

The Kamiak boys and girls track and field teams earned a league win over Cascade on Thursday, April 24, beating the Bruins in a home meet at Goddard Field.

The Knights boys team finished with a team score of 78, while Cascade had 67. The girls team won with 92 points, ahead of Cascade's 58.

Individually in the boys events, Jacob Kraus was second in the 100-meter race in 11.40 seconds, while Austin Hall was third at 11.40 and both Gunnar Olson and Tom Batie were fifth at 11.70.

Kraus won the 200-meter race in 22.80, followed by Hall in fourth at 24.50.

Olson was first in the 400-meter event in 52.20, with Adam Alayli in fifth at 56 seconds even.

Cullen McEachern won the boys 800-meter race in 2:05, with Nathaniel Davis in third in 2:07.9.

Ben Halladay won the boys 1,600-meter race in 4:49, with Nick Harrison in fifth in 5:01.6.

In the boys 3,200-meter race, Seth Villanueva was first overall in 10:04.10, while Jerry Behrens was second in 10:14.60, Alex Mckennon was fourth in 10:23.2, followed by Skyler Bradford in fifth in 10:43.50.

Zach Yu was fifth in the 110-meter hurdles in 19 seconds even and Anthony Lee was fourth in the 300-meter hurdles in 48.60.

The Knights 4x100 relay team of Kraus, Hall, Batie and Sam Cha finished in second place in 45 seconds even.

The 4x400 relay team of Raul Zararte, Andrew Askew, Andrew Paek and Alex Upenieks finished in second place in 3:56.70.

Brandon Beasley was second in the shot put competition with a throw of 41 feet, 6.75 inches.

Tim Beard was first in the discus competition with a throw of 134-09, while Shawn Strickland was second at 109-06 and Grant Smith was fifth at 103-06.

Tyler Webley was first in the javelin at 147-03, Beasley was third at 128-06, Strickland was fifth in 118 feet even.

In the boys high jump, Austin Sears was first with a jump of 5-10, while Ian Fahning was second at 5-04. Dylan Koski was third at 5-02, the same result as Noah Thomsen.

Brandon Lauterbach finished in second place in the pole vault with a jump of 11 feet, while Ryan Grose was third at 10 feet and Sam Straub was fourth at 8 feet.

Alayli was first in the long jump at 18-09.75, Riley Shaw was third at 17-10.5, with Webley in fifth at 17-07.5.

Veng Hong was first in the triple jump at 37-0.5, with Shaw in second at 36-0.5 and Askew in third at 33-05.75.

In the girls competition, Kianna Hoppe was third in the 100-meter race in 14.10, while Annabel Lee was fifth in 14.60.

Caroline Gerguson was second in the 200-meter race in 27.60, while Chloe Morrison finished in third in 28.20.

Tiffany Roe won the girls 400-meter race in 1:04.8, followed by Tiana Roe in third in 1:06.8.

The duo was first and second in the 800-meter race with Tiffany Roe in first in 2:30.7 and Tiana Roe in second in 2:32.9. Donella Lalas was fourth in the event in 2:51.

Heather Pearson was first in the girls 1,600-meter race in 5:44, while Tiffany Nielson was third in 6:03.3 and Katie Smith was fourth in 6:16.5.

Nicole Vijgen was first in the 3,200-meter event in 12:27.4, while Molly McEachern was second in 12:30.5 and Annika Engblom was third in 13:19.7.

Chardalise Madrigal was first in the girls 100-meter hurdles in 17 seconds even, followed by Emily Christner in second in 17.40 and Tiffany Nielson in third in 17.60.

Nielson was first in the 300-meter hurdles race in 49.7, followed by CHristner in third in 54.90.

The Knights 4x100 relay team of Julia Meyer, Lee, Madison Young and Dominique DeVoll was second in 56.30. Meyer, Ferguson, Morrison and DeVoll were second in the 4x200 relay in 1:56.90.

In the 4x400 relay, Meyer, Brittney Friend, Morrison and Ferguson were first in 4:38.30.

Megan Rickey and Bailey Cornett tied for third overall in the shot put with a throw of 29-07, while Mikayla Palmer was fifth at 27-03.5.

Rickey won the discus competition with a throw of 89-02, with Eliana Puente in third in 73. Brittney Kessel was fourth in 72-02 and Sarah Payne was fifth at 72-01.

In the javelin competition, Rickey was second overall at 91-01, with Madison Young in third at 86-10 and Kessel in fourth at 77-07.

Gabrielle Cervantes won the girls high jump with a leap of 4-10, with Aliea Marrero in third in 4-06.

Madrigal won the girls pole vault at 10-06, while Christner was second at 9-06.

Katherine Slack won the long jump with a leap of 15-05-75, while Cervantes was third at 14-10, Marrero was fourth at 14-06.5 and Alexi Morris was fifth at 12-09.5.

Morris finished in first place in the triple jump with a leap of 31-05, while Slack was second at 30-01.

The Knights will travel to the Bellevue Open on Saturday, April 26 at Bellevue High School at 10 a.m. The Knights will compete against Jackson at Everett Memorial Stadium on Thursday, May 1 at 3:30 p.m.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.